DSG şanzıman kavramı, günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bir kavram olarak karşımıza çıkar. Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri olan DSG şanzıman nedir, özellikleri nelerdir? gibi konuları ise sizler için derledik. Hadi gelin hep birlikte bu konuyu daha yakından inceleyelim.

DSG Şanzıman Nedir?

DSG (Direct Shif Gearbox) şanzımana aynı zamanda çift kavramalı şanzıman denir. Çift kavramaya sahip olan bu DSG şanzımanların faydası, viteslerin diğer dişli şanzımanlara göre daha hızlı değiştirilmesidir. Otomatik vites çeşidi olan bu DSG şanzıman ayrıca diğer şanzıman çeşitlerine göre daha güçlü ve daha iyi bir kontrol sağlar. İlk başlarda Audi ve Volkswagen tarafından kullanılmaya başlanan DSG şanzıman, daha sonralarda Mitsubishi, BMW, Nissan ve Porche gibi markalar tarafından da kullanılmıştır.

DSG Şanzıman Nasıl Çalışır?

DSG şanzıman içinde yer alan çift baskı balata, vites sayılarını ayırarak her vites sayısını tek ve çift olarak gruplandırır. Birinci baskı balata tek sayılı; 1, 3, 5 vitesleri, ikinci baskı balata ise çift sayılı; 2, 4, 6 viteslerin gruplandırılmasını sağlar.

Araç, çalıştığı ilk anda tek sayılı yani birinci baskı balatayı devreye sokuyor ancak, diğer baskı balata hazır bir şekilde bekliyor. Hareket halinde 2. Vitese geçilmesi gerektiğinden şanzıman baskı balatayı kullanarak tek sayılıdan, çift sayılıya direkt geçiş yapıyor.

Anlatılan bu döngü her vites artışında tekrar ediyor. Yani ikinci vitese geçildiğinde tek sayılı vites kutusu, olan 3. vitese yönelik hazır bekliyor. Döngüde kısaca vites atıldığında diğer şanzıman diğer vites için gerekli olan hazırlıkları yaparken, geçişler sorunsuz ve hızlı oluyor.

DSG Şanzıman Sürüş Modları Nelerdir?

DSG, sport mode, drive mode ve manuel mode olmak üzere kullanıcılara üç farklı sürüş seçeneği sunar.

 1. Drive Mode

Drive mode, aracı sakin bir şekilde kullanan bireyler için tasarlanmıştır. Bu modda vites geçişleri daha erken olur ve motor devrinin çok daha fazla yükselmesini engeller. Motorun düşük seviyede çalışması, yakıt tasarrufu sağlarken, sesi minimum seviyeye indirir. Genelde tam otomatik vitesli araçlarda hız oranına göre vites sayıları küçültülürken, DSG şanzıman da hız kesilip sabit konuma geçildiği zaman vites sayıları daima yukarı konumlara çekilir.

2. Sport Mode

Sport modunda aracın gaz pedalı tepkimeleri daha hassas bir hale gelir be motorun güç bandı kısa tutulur. Vites geçişleri bu modda daha yüksek devirlerde gerçekleşirken, motorun gücünden daha fazla faydalanılır. Bu noktada hem motor sesi artar hem de tepki süresi yüksek devir anlarında kısalır. Ayrıca araç sport modunda iken şanzıman, vitesin küçüleceği zaman daha baskın davranır ve daha az gaz pedalı basıncı oluşmasını sağlar.

3. Manuel Mode

Her otomatik şanzıman tiplerinde olduğu gibi manuel modunda da manuel kullanım sağlanır. Sürücü vites geçişlerini direksiyon arkasında bulunan kulaklardan (paddle shift) ya da vites kolu üzerinde bulunan (+) ve (-) konumlarından kolayca gerçekleştirir. DSG koruma olayının kontrolü sürücüde olsa da, geç vites değişimlerinde beyin müdahale ederek vites geçişlerini otomatik hale getirir. Manuel modunda vites geçişleri unutulsa bile aracın kendisi vitesi değiştirir.

DSG Şanzımanın Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda oldukça popüler bir yapı olan DSG şanzımanın sunduğu bazı avantajlar vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Araçlarda vites geçişini hızlandırır bu da çok seri bir hareket kabiliyeti ortaya koyar.
 • Vites geçişlerinde güç kaybı yoktur.
 • Güç kaybının olmaması, manuel araçlara göre daha konforlu olmasını sağlar.
 • Otomatik şanzımanın daha fazla enerji harcaması durumunda DSG iptal edebilir. Bununla birlikte daha düşük yakıt tüketimi sağlar.
 • Manuel vitesin sürüş yorgunluğunu, performans problemini ve fazla yakıt tüketimini yaşamak istemeyen sürücüler için gerçekçi bir çözüm sunar.

DSG Şanzımanın Dezavantajları Nelerdir?

Her sistemde olduğu gibi DSG sisteminin de bazı dezavantajları vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • DSG şanzıman sisteminde çift balata kullanıldığından zamanla aşınma durumu oluşabilir ve değiştirilmesi gerekir.
 • DSG şanzımana sahip araçlarda yokuş kalkış desteğinin olması zorunludur.
 • Araç kötü sürüş şartlarında bulunduğunda, aşınma, ısınma ve arıza yapabilir.

DSG Şanzıman Hangi Araçlarda Kullanılır?

DSG şanzıman şu araçlarda kullanılır:

 • Volkswagen – DSG,
 • Audi – S-Tronic,
 • Ford – PowerShift,
 • Mitsubishi – MMT,
 • Renault – EDC (Efficient Dual Clutch),
 • Nissan – EDC (Efficient Dual Clutch),
 • Mercedes-Benz – 7G-DCTi,
 • Kia – DCTi,
 • Alfa Romeo – TCT.

Ana Sayfa

Yorum Bırakın