Dizel partikül filtresi, dizel araçlardaki emisyon koşullarını karşılamada kullanılan bir filtredir. Peki dizel partikül filtresi nedir? Dizel partikül filtresi temizliği nasıl yapılır? Hadi gelin hep birlikte bu konuyu daha yakından inceleyelim.

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel motorlarda yanma sonucu oluşan partiküllerin motor üzerinden toplanarak dışarıya ulaşmasını engelleyen dizel partikülü, egzoz sistemine eklenir. Partikül filtresi, partiküllerin rejenerasyon adı altında gerçekleşen bir işlem ile dizel partikül filtresinin içinde yakılma ya da oksitlenme durumu oluşana kadar katı partiküllerin tutulması ve yakalanması için üretilmiştir.

Şekil olarak bal peteğini andıran dizel partikül filtresi, egzozda bulunan ve çevreye zararlı olan partikülleri tutarak kendi içinde hapseder. Ancak filtrede bulunan bu partiküllerin sayısı hızla artar ve tıkanır. Basınç sensörleri bu noktada filtredeki kurum tortu seviyesini ölçerken, eğer filtrede kurum seviyesi teşhis edilmiş ve uygun koşullar sağlanmış ise rejenerasyon işlemine başlanılır.

Dizel Partikül Filtresi Ne İşe Yarıyor?

Yeni model araçlarda standart halinde bulunan DPF, çalışma şekli olarak benzinli araçlarda yer alan katalik konvertör ile bazı benzerlikler gösteriyor. Dizelin yanması sonucu ortaya çıkan bazı zararları gazların havaya karışması konusu tam olarak yeterli olmayabiliyor. Partikül filtresi ise bu zararlı bileşenlerin dışarıdaki havaya karışarak, çevreye ve insanlara zarar vermesinin önüne geçiyor.

1200°C’lik ısıya dayanıklı özel seramik ile üretilen dizel partikül filtresinin aynı zamanda silisyum karbürden üretilen seçenekleri de vardır. Seramik çeşitlerine göre karşılaştırma yapıldığında daha sağlam olan karbür filtreler, 2700 °C’ye kadar çalışıyor.

Dizel Partikül Filtresi Neden Tıkanır?

Aracınızı genellikle kısa yollar için kullanmak ve düşük hız ve motor devrelerinde hareket ettirmek, partikül filtrenizin hızlı bir şekilde dolmasına sebep olur. Belirli zaman aralıklarında aracınız ile uzun yol yapmak ve yüksek devirde kullanmak, partikül filtresinin kendi kendisini temizlemesine imkan sağlar.

Dizel partikül filtresinin hızlı bir şekilde dolmasını engellemek için mazot kullanmalı ve kısa süre mesafesini ayarlayarak ayda en az 2 kere partikül filtresinin kendisini temizlemesine imkan veren mesafeyi tanımanız gerekir. Kalitesiz olan bir yakıt, partikül filtresinin dolmasına neden olurken, motor yağı seçiminde de DPF onayı olan ve üretici firmanın önerdiği yağ kullanılmalıdır. Ucuz, kalitesiz ve DPF onayı bulunmayan motor yağlarının partikül filtrenizin erken tıkanmasına neden olabileceğine dikkat etmenizde fayda var.

Dizel Partikül Filtresi Temizleme

Dizel Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Doluluk oranı tamamlanan ve kendiliğinden devreye giren aktif rejenerasyon işlemi ile birlikte DPF temizleme sürecini kullanıcılar da kolaylıkla yapabilirler. Pasif rejenerasyon adı verilen bu sürecin öncesinde aracın 30 ile 50 dakika arasında sabit bir hızda kullanılması gerekiyor. Bu anlamda motordan çıkan gaz sayesinde filtre içerisinde yer alan ısı 550 °C’lere çıkıyor ve zararlı parçacıklar yanıyor.

Tüm bu işlemlerinin ayarlanmış ölçülerde bitebilmesi için partikül filtresi sıvısı olarak tanımlanan ve içeriğinde kimyasal bulunan solüsyon miktarının belli bir seviye altına düşmemesine dikkat edilmelidir. Filtre sıvısı ise parçacıklar ile etkileşime geçerek hem düşük sıcaklıklarda yanabilmelerini hem de trafik durumlarında işlemlerin hepsi için gerekli olan ısıya ulaşılabilmesini sağlıyor.

Dizel Motorlarda DPF Neden Zorunludur?

Avrupa Birliği, çeşitli koşullar çerçevesinde tüm motorlu taşıt üreticilerini yakından ilgilendiren egzoz emisyon konusunda yeni hedefler belirledi. Bu noktada Eylül 2009 tarihinde yürürlüğe giren “Euro 5” standardı, tüm dizel araçlarda DPF bulunmasını zorunlu kıldı. Eylül 2014 tarihinde ise  ‘‘Euro 6” standardını geçerli kılarak, otomotiv şirketlerinin üretmiş olduğu dizel motorların tamamında yasal emisyon değerlerine karar verildi.

Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de satışa sunulan tüm modern dizel motora sahip araçlarda DPF zorunludur. Periyodik araç kontrollerinde ise DPF’nin doğru şekilde çalışıp çalışmadığı ve sökülüp sökülmediği gibi durumlarda kontrol ediliyor. Bu sebepten dolayı belirli zaman aralıklarında DPF’nin doğru çalıştığından ve temizlendiğinden emin olmanız gerekir.

Ana Sayfa

Yorum Bırakın