Giga Berlin fabrikası aktifleştiğinde, Çinli Model Y’lere ihtiyaç kalmayacak.

Söylenilenlere göre, Çin’de üretilen Tesla Model Y’ler Avrupa’ya gelmek üzere. Made In China (MIC) şeklinde adlandırılan bu model Y’lerin Avrupa’lı müşterilere teslimatları Eylül ayında gerçekleşecek. Belçika’ya ulaşması planlanan Çin üretimi Model Y’leri taşıyan gemi ise 17 Ağustos tarihinde varacak.

Tesla’nın Model Y’leri Çin’den getirme sebebinin Giga Berlin fabrikasında bazı gecikmelerin yaşanmış olmasından kaynaklandığı belirtilirken, Berlin’deki üretimin 2021 yılının sonlarında başlayacağı duyuruldu.

Tesla bu sırada Model Y’nin Performance ve Long Range versiyonlarını Çin’den Giga Shanghai fabrikasından getirmek için bir yol izledi. Giga Shanghai’deki Model Y üretimi 2021 Ocak ayında, ABD Kaliforniya’daki üretimi ise 2020’nin başlarında başlamıştı.

Giga Berlin fabrikasındaki inşaat tamamlandıktan sonra yani Model Y’lerin üretime başlaması sonrası, Tesla üretilen araçları 4680 türündeki bataryalar ile tamamlayacak. Bu noktada aracın özellikleri daha iyi olurken, potansiyeli artacak. Ayrıca Tesla Model Y’ler 2021 yılında Avrupa’da en çok satan elektrikli otomobil oldu.

Ana Sayfa

Yorum Bırakın