Günümüzde araçların sayısı her geçen gün artarken, insanlar daha çok araç modifikasyonuna yöneliyor. Araç modifikasyonu, sürüşünüzü diğer araçlardan ayırmanıza yardımcı olurken, hem performans hem de görünüm açısından farklı kılar. Peki araç modifikasyonu nedir, özellikleri nelerdir? Hadi gelin hep birlikte bu konuyu daha yakından inceleyelim.

Araç Modifikasyonu Nedir?

Araç modifikasyonu adından da anlaşılacağı üzere bir araçta yapılan değişiklikleri ifade eder. Bu değişiklikler, aracın performansını ve görünümünü ya da her ikisini birden değiştirmek için yapılır.

Bu işlem, aracın gövdesinin, frenlerinin, motorunun, şasisinin ve frenlerinin eklenmesi, değiştirilmesi ya da yükseltilmesi yolu ile orijinal üretimin dışında bulunan araçlardan oluşur. Sürücülerin genellikle araçlarını modifiye etmesinin nedenleri aşağıdaki gibidir:

  • Performansı iyileştirmek ve yeni özellikler eklemek,
  • Süspansiyonu ve motoru değiştirmek,
  • Farklı bir görünüm kazandırmak.

Aracınıza modifiye işlemini uygulamak istiyorsanız, standartların dışına çıkmamalısınız. Standartların dışına çıktığınızda aracınız muayeneden geçemez ve cezai işlemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Modifiye işleminde araçların güvenli olması oldukça önemlidir ve bu yüzden işlem yapılırken sürücü ve yolcu güvenliğini tehlikeye atmayacak özellikler eklenmelidir.

Araç Modifikasyonu Çeşitleri Nelerdir?

Araç modifikasyonu 3 kategoriye ayrılır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Performans Modifikasyon: Aracın performansını yükseltmek amacıyla yapılan modifikasyonlara denir. Performans değişiklikleri genellikle aracın yol tutuşuna, gücüne ve yakıt verimliliğine yöneliktir. Bu değişiklikler; egzoz sistemi, motor, frenler, hava filtreleri, süspansiyonlar ve lastiklerden oluşur.
  • Fonksiyonel Modifikasyon: Aracın belli fonksiyonlarının değiştirilmesine ya da eklenmesine fonksiyonel modifikasyon denir. Bu modifikasyon kategorisi; araç telefonu, klima, sunroof, navigasyon sistemi ve portbagaj gibi işlevlerden meydana gelir. Daha önce araçta hiç yer almayan bir araca eklenen işlevlere ise işlevsel modlar denir.
  • Estetik Modifikasyon: Aracın benzersiz ve daha iyi görünmesi için yapılan estetik modifikasyon, aracın iç veya dış görünümünde yapılan değişikliklerdir. Ayrıca estetik modifikasyon her zaman görsel konuda farklılık konusunu ön plana çıkarmaz. Bazen bu modifikasyonun yapılması, aracın performansında da önemli değişiklikler meydana getirir. Örnek vermek gerekirse gövde kitleri, araç için stok gövdesinden daha fazla aerodinamik ve stabilite sunar.
araç modifikasyonu

Araç Modifikasyonu Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İyi seçilmiş modifikasyonlar aracın genel performansına olumlu etki ederken, araçta düşük modların kullanılması ve mod parçalarının yanlış takılması aracın sağlığı ve güvenliği için olumsuzdur. Yapılan bu değişiklikler çok dikkatli bir şekilde incelenmeli ve parçaların birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Aracınıza modifikasyon işlemi yapmak için profesyonellerden yardım alabilir, aracınızı ve kendinizi güvence altında tutabilirsiniz.

Araca yönelik yapılan performans değişikliği, motor garantinizi geçersiz kılabilir ve yasa dışı olma durumuna gelebilir. Yapılan bu değişiklikler aracın arızalanmasına sebebiyet verebilir ve mod parçasının diğer parçalara zarar vermesini mümkün kılar. İşlemden önce değişiklikler ve etkileri üzerinde açık ve anlaşılır bir bilgiye sahip olmak büyük önem taşır.

Araçta yaptığınız birçok değişiklik, sigorta poliçenizi de etkiler. Bu değişiklikler nedeniyle prim tutarlarının daha yüksek olması ihtimaller arasında yer alır.

Bu nedenle aracınıza modifikasyon işlemi yapılmadan önce tüm artıları ve eksileri dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir. Çünkü araçta yapılan bazı değişikliklerin çoğu zaman geri dönüşü olmaz. Bu noktada modların akıllıca seçilmesi, aracınızı güvenli bir şekilde kullanmanız açısından önemlidir.

Araca Hangi Modifiyeler Yapılabilir?

Modifiye, araç kaputunun altına yapıldığı gibi üzerine de yapılır. Aracın camlarına renkli film çektirilmesi, lastikler, kornalar, jantlar, aydınlatmalar ve farlar modifiyenin parçalarını oluşturur. Araca modifiye işlemi kıyafet gibi düşünülebilir. Her araç için modifiye işlemi uygun olmazken, aracınıza bu işlem yapılmadan önce ayrıntılı bir şekilde düşünmeli ve gözlemlemelisiniz. Daha önceden modifiye işlemi görmüş araçlar, sizin için iyi bir örnek niteliğindedir.

Türkiye’de Modifiye Araçlar

Ülkemizde aracına modifiye işlemi yapan bireyler için bazı işlemler her ne kadar doğru geliyor olsa da aslında aracın orijinalden çıkma durumu olduğu için beraberinde bazı riskler de getirir. Örnek vermek gerekirse; aracın performansını yükseltmek amacıyla motor gücünün artırılması için yapılan modifikasyonlar verilebilir.

Araçlar kullanıcılara sunulmadan önce üretim sırasında bazı testlerden geçirilir ve böylelikle güvenilirlikleri kanıtlanır. Bundan dolayı motor kısmında yapılan en ufak bir değişim diğer parçalara zarar verebilir ve sürüş tehlikeye girebilir. Örneğin bir aracın beygir gücü 140’dan 180’e çıkarılırsa aracın fren sisteminin de sıfırdan elden geçirilmesi gerekir. Kaputun altında çalışan her parça birbirine paralel bir şekilde çalıştığından bu sistemden herhangi bir parçanın çıkarılması hepsinin aksamasına sebebiyet verebilir.

Ana Sayfa

Yorum Bırakın