Araç klima bakımı, kışın soğuk havalarda, yazın ise sıcak havalarda sürücülere konforlu bir sürüş keyfi sağlayan klima için oldukça önemlidir. Hayatımızı bu denli kolaylaştıran klima, araçlarımızda yer alarak seyahatlerimiz konusunda bize birçok avantaj sağlar. Peki araç klima bakımı nasıl yapılır? Araç klima bakımı hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Son zamanlarda en çok merak edilen bu konuları sizler için ele aldık. Hadi gelin hep birlikte bu konuyu daha yakından inceleyelim.

Araç Kliması Nedir?

Araç kliması, mevsim geçişlerinde bize yardımcı olan ve düzenli olarak kontrol edilmesi gereken konfor sağlayıcı bir donanım ve sistem olarak karşımıza çıkar. Günümüzde üretilen çoğu aracın paketinde ve modelinde klima yer alır. Bu sistem, buzdolabı sistemi ile aynı prensipte çalışır.

Araç Kliması Görevi Nedir?

Araç kliması görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Isıyı düşürerek sabit tutar.
 • Hava nemini azaltır.
 • Alerjenleri ve toz kirliliğini filtreler.
 • Sürüş konforunu artırır.

Araç Klima Sistemleri Hakkında

Araçta yer alan klimaların düzenli olarak temizlenmesi gerekir, çünkü klima sistemleri içerisinde mikroplar, yosunlar ve mikroorganizmalar bulunur. Günümüzde genel olarak bu durumdan hastalar, astım rahatsızlığı bulunan bireyler ve yaşlılar çok fazla etkilenir.

Araç içindeyken çok kötü bir koku aldığınızı fark ettiğinizde, bu durumu kesinlikle alanında uzman bir bireyden yardım alarak ve klimanızı kontrol ettirerek çözüme kavuşturmanız gerekir. Sürekli olarak böyle bir ortamda bulunmak, sağlık açısından ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Araç Klima Temizliği Öncesi

Araç klima temizliği işlemi mutlaka yapılması gereken bir işlem olarak karşımıza çıkar. Ancak bu işleme başlamadan önce ilk olarak aracın polen filtresi temizlenmelidir, çünkü kirlenmiş polenler, kokuya sebebiyet verebilir. Klima ve filtre ne kadar temizlenirse temizlensin, polenler temizlenmediği sürece kokudan kurtulma şansı yoktur.

Klima temizleme işleminin başladığı noktada, doğru ürünlerin kullanılması oldukça önemlidir. Belirli aralıklarda yapılması gereken bu işlem, ortamdaki havanın sağlanmasında en büyük etkendir. Klima ayrıca kış aylarında havanın ısınmasına yardımcı olurken, yaz aylarında da havaların soğumasını sağlar. Hem soğutma hem de ısıtmayı sağlayan bu parça, belirli aralıklarda düzenli bir şekilde bakıma girmelidir. Temizleme işlemi tam anlamıyla tamamlanmazsa, araçta bir takım sorunlar ortaya çıkabilir.

araç klima temizliği

Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç klima bakımı senede bir kez yapılması gereken bir işlemdir ve bu bakımlar, polen bakımları ile birlikte yapılır. Bu işlemde polen filtresi değiştirilir, klima gazının ölçümü yapılır ve eğer gaz eksik ise tamamlanır. Ayrıca klima çalıştırılarak kompresörlü çalışması ve klimanın soğutma mekanizmasını kontrol edilir.

Araç performansında da önemli bir etken olan araç klima bakımı, özen gösterilmesi gereken bir işlemdir. Bakımsız olan bir klima kompresör daha fazla güç harcarken, yakıt tüketimini artırır. Az yakıt ile daha yüksek performans sağlamak istiyorsanız, klima bakımına dikkat etmeniz gerekir.

Neden Araç Klima Bakımı Gerekir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere araç klima bakımı oldukça önemli bir uygulamadır. Araç kliması her çalışmasında kanallarda bulunan bakterileri otomatik olarak ortamdaki havaya bulaştırır. Sağlık için büyük sıkıntılar oluşturabilecek bu durumun mutlaka yaşanmaması gerekir. Eğer araçlarda çocuk veya bebek varsa bu durum daha da tehlikeli bir hal alır.

Araç klimasına yılda en az 2 kere bakım yaptırılmalıdır. Ayrıca klima çalıştığı andaki klimadan gelen havanın da solunmaması gerekir. Bu noktada klima çalıştığı an, camların açılması fayda sağlar. Araçlar her zaman bakıma ihtiyaç duyar ve bu bakımın bilinçli bir firma tarafından yapılması gerekir. Ayrıca mikroplar düzenli olarak temizlenmeyen yerlerde çok sık bulunduğundan, araç klima temizleme işlemi bir gereklilik olarak karşımıza çıkar.

Araç Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Araçlarda bulunan klima bakımının düzenli bir şekilde takip edilmesi gerekir. Eğer klimanın çalıştığı esnada kötü bir koku ve toz var ise, klimanın bozulmaya başladığının bir göstergesi olarak nitelendirilebilir. Bu durumda mutlaka uzmanlardan yardım alarak, klima bakımınızı yaptırmanız gerekir.

araç kliması

Araç Kliması Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araç klima kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları sizler için sıraladık:

 • Araçta klima çalışması sonrası pencerelerin bir süre açık bırakılması gerekir. Sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayarak, soğutma süresini kısaltabilirsiniz.   
 • Kabin içerisinde soğuma işlemi tamamlandıktan sonra hava sirkülasyonu açılmalıdır.
 • Klimanın çalışması sonrasında araç içerisinde kötü kokular var ise klima sisteminin dezenfekte edilmesi gerekir. Sağlık için önemli olan bu noktaya dikkat edilmelidir, çünkü yayılan kokular bakteri birikiminden doğmuş olabilir.
 • Yolculuk bitmeden klima mutlaka kapatılmalıdır, çünkü yoğunlaşan havanın dağılması gerekir.

Araç Klima Ömrü Nasıl Uzatılır?

Araç klima ömrünün uzatılması için aşağıdaki faktörler dikkate alınmalıdır:

 • Uzun bir süre aracın kullanılmaması durumunda klima ayda birkaç kez çalıştırılmalıdır.
 • Çok yüksek hızlarda klima kapalı olmalıdır.
 • Klimanın bileşenleri olan hortum, boru ve bağlantılar kontrol edilmelidir.
 • Mevsim başlarında mutlaka klima bakımı ve kontrolü yapılmalıdır.

Araç Kliması Neden Soğutmaz?

Araç klimasının soğutma sorunu var ise bunun nedenleri aşağıdaki gibidir:

Klima Gazının Bitmiş Olması

Klima gazının kontrolü için klima gazı dolduran yerlere gidilmelidir. Eğer gaz bitmeye yakın ise gaz dolumu işleminin yapılması gerekir.

Klima Kompresörün Arızalı Olması

Kompresör olmadan klima çalışmaz. Duruma göre hareket ederek, değişim ve tamir gibi seçenekler uygulanabilir.

Polen Filtresinin Tıkalı Olması

Tıkanmış ve dolmuş bir polen filtresi, klimanın verimli bir şekilde çalışmasına engel olur. Bu engeli ortadan kaldırmak için belirli aralıklarda polen filtresinin düzenli bir şekilde bakıma girmesi gerekir.

Ana Sayfa

Yorum Bırakın