Araba satın alma konusunda yeniyseniz veya yıllardır bir araba satın alma işlemi yapmadıysanız, nereden başlayacağınızı bilmeyebilirsiniz. Araba yeterince büyük mü, bütçeniz araba için yeterli mi, arabanın koltukları rahat mı, gaz pedalındaki gecikmeleri önlemek için Pedal Commander cihazına sahip mi? Yıllar boyunca ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak arabayı nasıl bulursunuz? Gözünüz korkmasın çünkü doğru bir araba satın almak sadece biraz araştırma ve planlama gerektirir. Ne tür bir araba istediğinize emin olduğunuzda, yeni bir araba satın almak veya ikinci el bir araba almak isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

1.İhtiyaçlarınızı Değerlendirin

Doğru araba satın alma, bir arabadan ne beklediğinize bağlıdır. Lüks araba tercih edebilirsiniz; aileniz ile rahat rahat seyahat edebileceğiniz bir araba isteyebilirsiniz veya arazi araçlarını tercih edebilirsiniz.

Ancak günlük işler için araca ihtiyaç duyanlar için lüks kısmı gölgede bırakmalıdır. Akılda tutulması gereken bazı pratik hususlar şunlardır:

 • Arabaya kaç kişi bineceksiniz?
 • Ne tür bir yol kullanıyorsunuz? Otoyol mu, yüzey sokakları mı, arazi mi?
 • Yolculuğunuz uzun mu? Yakıt ekonomisi sizin için önemli mi?
 • Dört tekerlekten çekişe ihtiyacınız var mı?
 • Sahip olmanız gereken özellikler nelerdir? Yedek kamera, deri koltuklar, televizyon vb.
 • Sizin için hangi güvenlik özellikleri önemlidir? Örneğin, kör nokta izleme, şeritten ayrılma uyarısı ve otomatik acil frenleme istiyor musunuz?
 • Herhangi bir çekme yapacak mısınız?
 • Ne kadar garajınız veya park yeriniz var?

2.Bütçenizi Belirleyin

Araba satın almak için en son modelleri araştırmaya ve sürüş araçlarını test etmeye başlamadan önce, öncelikle bütçenizi ve yeni aracınız için nasıl ödeme yapacağınızı belirlemeniz gerekir. Peşinatınız için ne kadar para biriktirdiniz? Bulabileceğiniz en iyi faiz oranı nedir? Ne tür ücretler ve lisans maliyetleri ödemeniz gerekecek? Bunların hepsi bir araba satın almadan önce akılda tutulması gereken önemli şeylerdir.

Peşinat ve aylık ödemeler için bütçenizi belirlemek üzere en son banka ekstrenize ve aylık faturalarınıza bakın. Mevcut aracınızın takas değerini bu bütçeye ekleyin, bunu, aylık ödemenizi ve faizinizi düşürecek daha büyük bir peşinat yapmak için kullanabilirsiniz.

Bir araba satın almanın maliyeti, aracın fiyatından daha fazlasıdır. Bu nedenle kayıt ücreti ve satış vergisi veya uzatılmış garanti gibi ek masrafları planlamalısınız

Arabanız için nakit olarak ayrılan bir bütçeniz yoksa, işlemlerinizi finanse etmelisiniz. Her ay bir araba ödemesine gerçekten ne kadar ayırabilirsiniz? Genel kural, aylık yeni araba ödemenizin, aylık eve gidiş ücretinizin yüzde 15’ini geçmemesidir. İkinci el bir araba daha ucuz olacaktır, ancak aynı kural yine de uygulanmalıdır. Ayrıca, yakıt ve sigorta masraflarını karşılamak için aylık gelirinizin yüzde 7’sini de hesaba katmanız gerekecektir. Bütçenizi önceden bilerek fiyat kırabilirsiniz.

Önceden belirlediğiniz fiyat aralığına giren araçları listeleyen uygun fiyat hesaplayıcısı web sitelerine göz atabilirsiniz. Sonuçların seçeneklere, vergilere ve finansman ücretlerine göre değişeceğini unutmayın.

3.Leasing mi Yoksa Satın Almak mı?

Araba leasing ve araba satın almanın her birinin artıları ve eksileri vardır. Bunlar hakkında ne düşündüğünüz, hangi yolu izleyeceğiniz konusunda karar vermenize yardımcı olabilir. Öte yandan, araba satın almak başlangıçta daha pahalıdır ve aylık ödemeler daha yüksektir. Araba kiralama ve araba satın alma arasında karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör daha:

Kiralama:

Daha az paraya daha pahalı bir araba kullanabilirsiniz.

Birkaç yılda bir en son teknolojiye sahip yeni bir araba kullanabilirsiniz.

Onarımların çoğu fabrika garantisi kapsamında olacaktır.

Kira sonunda herhangi bir takas sorunu yaşamazsınız.

Satın alma:

Arabayı istediğiniz zaman satmak için daha fazla esnekliğe sahipsiniz.

Arabayı zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Araba kullanımınız azami olsa dahi kilometre cezası yoktur.

Uzun vadede araç giderleriniz daha düşük olacaktır.

4.Diğer Arabalarla Karşılaştırın

Aklınızda belli bir model mi var? Genelde herkesin aklından geçirdiği bir marka ve model vardır. Ancak günümüzün sürekli değişen pazarında, yeni arabalar her zaman galerilere çıkıyor ve hiç aklınızdan geçirmediğiniz bir model sizin için en iyisi olabilir. Size gerçekten en uygun olanı bulmak için benzer arabaları araştırmalı ve karşılaştırmalısınız. Düşünsenize gaz tepkime cihazlarının varlığı bile arabaların sürüş deneyimini etkiliyor.

Aklınızda zaten bir araba varsa, daha da iyi bir seçeneği gözden kaçırmadığınızdan emin olmak için yine de aynı sınıftaki diğer benzer araçları incelemelisiniz. Fiyatlandırma ve teknik özellikler hakkında ayrıntılı bilgileri kolayca kontrol edebilirsiniz.

5.Model

Dikkate alınması gereken bir diğer husus ister ikinci el bir araba ister yeni bir alıyor olun, yaşam tarzınızı tamamlayıp tamamlayamayacağıdır. Elbette, bir Chevrolet Impala güzel bir araba, ancak bir aile aracı olarak oldukça kullanışsız olurdu.

Benzer şekilde, ikinci el bir Mercedes sedan büyük bir prestij havası verebilir. Ancak yüksek bakım masraflarını göze alabilecek misiniz?

6.Maliyet

Bazı arabaları satın almak daha ucuz ama sahip olmak daha pahalı olabilir. İki arabanın fiyatı aynı olsa bile, biri daha hızlı amortismana tabi tutulabilir veya sigorta ve bakım maliyeti daha yüksek olabilir.

Bir arabaya taahhütte bulunmadan önce, uzun vadeli sahip olma maliyetlerini tahmin etmelisiniz. Bunlar amortisman, sigorta, bakım ve yakıt maliyetlerini içerir. Arabanın ömrü boyunca binlerce lira tasarruf etmenizi sağlayacak akıllıca bir karar vermenize yardımcı olabilir.

7.Satılık Araba Bulun

İnternetin gelişmesiyle birlikte her şeyi olduğu gibi arabayı da bir tıkla bulabiliyoruz. Letgo veya Sahibinden gibi sitelerde yakın bölgenizde aradığınızı bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız, aramak için daha büyük bir mesafe seçebilirsiniz. Satıcıyla detayları görüşerek arabayı görebilirsiniz.

Özel şahıs satıcılarına neden bir arabayı sattıklarını veya herhangi bir mekanik problemi olup olmadığını sorabilirsiniz. Ve bir bayiden satın alıyorsanız, arabanın hala stokta olup olmadığı bilgisi sağlamanın en iyi yolu bir telefon görüşmesi veya mesajdır.

Bazen araba satın alma kararınızı değiştirebilecek sitede olmayan bir şey öğrenebilirsiniz. İşler iyi giderse, arabayı test sürüşü yapmak için bir randevu ayarlayabilirsiniz. Mümkünse gündüz saatlerinde test sürüşü yapın. Çünkü böylece araba hakkında net kararlara daha kolay ulaşabilirsiniz.

8.Test Sürüşü

İster bayiden ister galeriden isterseniz de sahibinden araç satın alacak olun, test sürüşü yapmadan kesinlikle karar vermeyin. Aşağıdaki soruların cevabına göre hareket edin:

 • Eğilmeden veya kafanızı vurmadan arabaya girip çıkmak kolay mı?
 • Yeterli tavan boşluğu, kalça ve diz mesafesi var mı? Arka koltuktaki boşluğu da kontrol etmeyi unutmayın.
 • Sürüş pozisyonu rahat mı? Çok alçak mı, çok yüksek mi?
 • Koltuklar rahat mı? Kolayca ayarlanabilirler mi? Sürücü için bel desteği ayarı var mı? Ön koltuktaki yolcunun rahatı nasıl?
 • Motorun kontrol ışığı yanıyorsa satın almadan önce bu sorunu kontrol ettirin.
 • Görünürlük nasıl? Dikiz aynasını ve yan aynaları kontrol edin. Olası kör noktaları arayın.
 • Gaz, yanan yağ veya herhangi bir şey kokusu alıyor musunuz?
 • Lastiklere bakın. Kaç yaşındalar?
 • Frenler nasıl? Arabayı durdurma işini nasıl yapıyorlar? Gıcırdıyorlar mı?
 • Kaputu açın. Bir şeylerin yanlış görünüp görünmediğini görmek için arabalar hakkında çok şey bilmenize gerek yok. Bir şey sızıyorsa, buharlaşıyorsa veya yağla kaplıysa, soru sorma zamanıdır.
 • Klima soğuk mu çalışıyor? Farlar, fren lambaları ve sinyal lambaları çalışıyor mu? Emin olmak için onları test edin.

9. Test Sürüşünde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Otomobili, günlük yaşamınız boyunca kullanacağınız şekilde test etmelisiniz.

İşe gidip gelirseniz, arabayı hem dur-kalk yapacağınız için trafikte hem de otoyol hızlarında sürmeyi deneyimleyebilirsiniz. Tümseklerin üzerinden ve dar virajlardan geçerek frenleri güvenli bir şekilde test edebilirsiniz.

Araca birkaç kez binin ve inin, özellikle arabada birçok kişi ile sürüş hedefi planlıyorsanız arka koltuğa ve bagaja da baktığınızdan emin olmalısınız. Çocuk oto güvenlik koltuklarını kullanmayı planlıyorsanız, uygunluk ve montaj kolaylığı açısından test etmek için denemenizde fayda vardır. Birçok arabayı test edeceğiniz için detaylı fotoğraf çekmelisiniz.

Arabayı değerlendirirken dikkatiniz dağılmasın. Her şeyi gözden geçirmek için geniş bir zaman ayırın. İyi bir satış elemanı, otomobili deneyimleme ihtiyacınıza saygı duyacak ve sürüş deneyimine odaklanmanıza izin verecektir.

10.Gaz Tepkimesi

Araba satın alma işlemi sırasında gireceğiniz test sürüşünde gaz pedalındaki gecikmelere dikkat etmenizde fayda vardır. Bu bazı araçlar için önem teşkil etmezken bazıları için de zorunluluktur. Bu gecikmeleri ortadan kaldırmak için Pedal Commander kullanmak gereklidir. Böylece araca özel programlama ile motorun daha hızlı tepki vermesini sağlayacaktır. Peki özel araç programlanması neyi ifade eder veya ne işe yarar? Aracınızın motor, model, yakıt tipi ve şanzımanına özel bir yazılım kullanmak araçtan maksimum fayda almanızı sağlayacaktır.

Şunu belirtmekte fayda var ki Pedal Commander beygir gücünü veya torku artırmaz. Gaz pedalından ECU’ya giden sinyali hızlandırır, bu da aracınızın aracın tüm mevcut gücüne daha erken erişmesini sağlar ve bu da size daha hızlı tepki olarak geri döner.

Pedal Commander, motorunuzun gizli gücünü ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Gaz kelebeği tepkisi, genellikle daha iyi güçle karıştırılır. Ancak, gaz kelebeği tepkisi aslında bir aracın sürücü hızlandığında güç çıkışını ne kadar hızlı arttırdığının bir ölçüsüdür.

Pedal Commander, daha hızlı (anlık hızlanma için) veya daha yavaş (yakıt ekonomisini iyileştirmek için), gaz pedalınızın nasıl tepki vermesini istediğinizi tam olarak kontrol etmenizi sağlayan gelişmiş bir gaz tepkisi kontrolörüdür.

11.Arabanızı Seçin

Birkaç arabayı test ettikten sonra, seçim net olmalıdır. Birkaç adım geri atarsanız ve daha fazla test sürüşü yapmalısınız. Aldıktan sonra pişmanlık duymayın, alışveriş süresini uzatın.

Doğru kararı vermek önemli olsa da eğer durmadan araba alabilecek bir bütçeye sahip değilseniz kararınızdan %100 emin olamazsınız. Aklınız hep diğer seçenekte kalacaktır. Kısacası, birkaç iyi araç seçeneği olabilir ve nihai karar gerçekten kişisel bir zevk meselesidir.

12.Satın Alma

Artık araştırma yaptığınıza göre, sizin için doğru arabayı bulduğunuzdan emin olmanızı umuyoruz, artık bir araba alıcısı olmanın zamanı geldi.

Araba satın alırken yararlanabileceğiniz siteler:

https://www.sahibinden.com/

https://www.letgo.com/

Yorum Bırakın