ABS fren sistemi günümüzde araçların en önemli parçalarından biri olmakla birlikte, sürücüler için de büyük önem arz ediyor. Peki araç tekerleklerinin kilitlenmesini önleyen ABS fren sistemi nedir, ne değildir? Hadi gelin hep birlikte bu konuyu daha yakından inceleyelim.

ABS Fren Sistemi Nedir?

ABS (Anti-lock Braking System) olarak bilinen kilitlenme önleyici fren sistemleri, adından da anlaşılacağı üzere otomobil ve motosiklet tekerleklerinin kilitlenmesini önleyerek, frenleme esnasında direksiyon kontrolünü iyileştirir.

Günümüzde ABS neredeyse tüm yeni otomobillerde ve motosikletlerde standart bir özelliktir ve çekiş kontrolüne yardımcı olur.

ABS, araç kullanıcılarının frenleme yaptığı sırada direksiyon kontrolünün daimi olmasını sağlarken, ani frenleme esnalarında da daha fazla kontrolü sürücüye verir.

ABS fren sisteminin dört ana bileşeni aşağıdaki gibidir:

 • Tekerlek Hız Sensörleri

Tekerleklerin ne kadar hızlı döndüğünü ifade eder.

 • Valfler

Fren sisteminde yer alan valfler, 3 farklı konumu ayarlar; frenlerdeki basıncı sağlar, bloke eder ve serbest bırakır.

 • Hidrolik Pompa

Pompalar hidrolik sıvı ile doludur ve isteğe göre fren kampanalarına basınç uygular.

 • Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU)

Aracın ve ABS’nin beyni olarak bilinen ECU, frenlerin pompalanıp pompalanmayacağına karar vermek için sensörlerden gelen verileri inceler.

ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Araçtaki her bir tekerleğin dönme hızını algılayan sensörlere sahip olan ABS, fren pedalına sert ve ani basışlarda otomatik olarak kendiliğinden devreye girer ve sürücüye güvenli bir sürüş deneyimi yaşatır. Tekerleklerdeki fren basıncını ve hangisinin kilitlenme durumu yaşayacağını algılayan sensörler, ECU’ya sinyal iletir. ECU sinyaller kontrolünde, kilitlenmeyi önleyen ve fren basınç seviyesini değiştiren hidrolik kontrol ünitesine bazı komutları gönderir. ABS, tüm tekerleklerin fren basınçlarını birbirinden ayrı bir şekilde düzenler. Zaman açısından saniyenin 1/18’i kadar çok kısa bir sürede fren süresini kısaltan ABS, sürücüye hakimiyet ve yol tutuşunu sabitlemek gibi bazı avantajlar sağlar.

Esasen ABS aşağıdaki gibi çalışır:

 • Fren pedalına basılır,
 • Tekerlek sensörleri kilitlenmeyi sağlar,
 • ABS, frenleri pompalar.
ABS Fren Sistemi Hakkında

ABS Fren Sistemi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç kullanırken sürüş güvenliği konusunda ABS fren sisteminin çalışma mekanizmasının kontrolüne sahip olmak önemlidir. Ortalama bir hızla giden araçta ani bir fren durumunda direksiyonun bir yöne hafif bir şekilde kırılması ve aracın bu yönde ilerlemesi, ABS fren sisteminin sorunsuz bir şekilde çalıştığını gösterir. ABS fren sisteminin çalıştığını anlamak için bir diğer seçenek ise sistemin verdiği tepkilerin incelenmesidir. ABS fren sisteminden yararlanmak için aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

 • ABS’nin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak adına ayağınızı fren üzerinde baskılı ve sıkı bir biçimde tutmanız gerekir.
 • Fren pedalına basıp, bırakma işlemi yapılmamalıdır.
 • Fren sırasında aracın güvenli bir yere yönlendirilmesi önemlidir.
 • Araçtaki ABS fren sistemini daha iyi anlayabilmek ve incelemek için kullanım kılavuzunda yer alan sürüş talimatları dikkatli bir şekilde okunmalıdır.

ABS Fren Sistemi Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Günümüzde ABS, yeni araçlarda son derece önemli bir özellik olarak karşımıza çıkarken, bu sistemin sağladığı bazı avantajlar ve dezavantajlar vardır. Bunlar aşağıda verilmiştir:

 • ABS, bazı yol koşullarında aracın sert fren yapması durumunda sürücülere daha iyi bir kontrol deneyimi sunar. Bu sisteme sahip olmayan araçlar, kaygan bir zemin üzerinde frenleme durumunda tekerleklerde kilitlenme yaşar. Kilitlenme durumunun yaşanmaması için sürücünün fren pedalına pompalama işlemi yapması gerekir. ABS fren sistemi, tekerleklerin etkinliğini fren basıncını düzenleyen sensörler ile kontrol eder ve böylelikle tüm tekerlekler birbirine yakın bir hız aralığında uyum şekilde çalışır.
 • Tekerleğin kilitlenmemesi durumu, fren sisteminin önemli faydaları arasında yer alır.
 • ABS, kaygan koşulların yer aldığı durumlarda kaymayı ve kilitlenmeleri engeller. Kilitlenmeyen frenler, istisnai durumlarda araç kullanıcılarının aracı kontrol etmesine yardımcı olur.
 • Bir araçta ABS fren sisteminin bulunması, aracın daha yüksek satış değerine ulaşmasını sağlar ve piyasa değerini yükseltir. Günümüzde neredeyse her araçta ABS bulunurken, araçta ABS fren sisteminin olmaması aracın değerini düşürür.

ABS Fren Sisteminin Dezavantajları

 • Çoğu durum için bir güvenlik özelliği olduğu bilinen ABS’ye karşı sigortacılar bu sistemin bir araç için riski azalttığını belirtir. Araç kullanıcıları fren sistemi ile ilgili yaşadıkları bazı olumsuz deneyimleri bu şekilde ifade eder.
 • Kaygan koşullarda daha iyi frenleme yapılabilmesi için üretilen ABS fren sisteminde yağ kanallarının tıkanması durumunda düzenli koşullar için tutarsız durma sürelerinin uzayabilmesi mümkündür.
 • Bir aracın ABS’yi reddetme sebeplerinden biri bakımının pahalı olmasıdır. Her bir tekerlek üzerinde bulunan sensörlerin, kalibrasyonun ya da başka sorunların düzeltilmesinde gereken maliyet yüksektir.
 • ABS hassas bir sistem olmakla birlikte, bu sistemin yenilenme işlemi yapılırken ABS sensörlerine zarar verilme ihtimali vardır.

Ana Sayfa

Yorum Bırakın